Kalendarz
Ankieta

Skąd dowiedział się Pan/Pani o II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki Z Kopyta

archiwum ankiet
NSR

Słowiańska Noc Zakochanych z dziwami i bajami

Strona główna » Aktualności » Słowiańska Noc Zakochanych z dziwami i bajami

wielkość tekstu:A | A | A

Na kompleksie sportowym ,,Orlik" w Koziegłowach odbyła się 25 czerwca magiczna impreza, nasze rodzime święto miłości - ,,Słowiańska Noc Zakochanych".

Ta jedyna, wyjątkowa noc w roku wiąże się z magią, czarem ognisk, zapachem ziół, płynącymi wiankami.

Impreza rozpoczęła się od powitania Króla (Piotra Fusiarskiego) i Królowej (Oli Znamirowskiej) Słowiańskiej Nocy Zakochanych. Na scenie, para królewska wygłosiła piękne przesłanie dotyczące znaczenia tego wyjątkowego święta jakim jest Noc Kupały.

-To święto Miłości, święto naszych przodków, o którym powinniśmy pamiętać i które winniśmy kultywować - podkreślali zgodnie Król i Królowa.

Po przywitaniu odbyły się trzy konkursy. Dwa były dobrze znane i lubiane przez publiczność - konkurs na ,,Wianek Świętojański” oraz na ,,Strój Świętojański”. Zupełnie nowy konkurs to ,,Dziwy i Słowiańskie Baje".

Do konkursu „Wianek Świętojański” zgłoszono 24 wianki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, świetlice oraz osoby indywidualne. Wykonawcy wykazali się pomysłowością i precyzją w doborze materiałów. Mogliśmy podziwiać wianki wykonane z różnych ziół i kwiatów.

W kategorii KGW zwyciężył wianek z Wojsławic, w kategorii świetlice - wianek z ,,Pomysłolandii” z Gniazdowa, natomiast w kategorii osoby indywidualne wygrał wianek wykony przez Angelikę Lisowską.

Wiele emocji dostarczył konkurs na „Strój słowiański”. Pomysłowością i inwencją twórczą wykazali się uczestnicy konkursu. W kategorii indywidualna jury przyznało pierwsze miejsce Mai Kwiecień, natomiast w kategorii grupowa pierwsze miejsce otrzymało koło KGW z Lgoty Mokrzesz.

Konkurs ,,Dziwy i Słowiańskie Baje” nawiązywał do mitologi, baśni i podań słowiańskich. Przed sceną pojawiły się tajemnicze postacie i ich niezwykłe pojazdy. Na jury i zgromadzonej publiczności duże wrażenie zrobiły kreacje przywołujące na myśl: czarownice, rusałki, wiedźmy i inne baśniowe stworzenia.

Jury za najlepszą kreację w kategorii DOROŚLI uznało strój Ewy Greber, która przyjechała pod sceną ognistym rumakiem, a w kategorii GRUPY pierwsze miejsce otrzymały nimfy wodne strzegące kwiatu paproci z KGW Wojsławice, które płynęły na zielonej gondoli obsypując publiczność i jury płatkami róż i kwiatów.

Po emocjach związanych z konkursami Zespół Kola&Jula oczarował publiczność swoimi śląskimi piosenkami wprawiając wszystkich w dobry nastrój.

Łącząc tradycje z nowoczesnością nad wodą pojawiła się niezwykła łódź, która brała na pokład śmiałków głodny ekstremalnych wrażeń. Tę niecodzienną atrakcje przygotowali strażacy z OSP Stara Huta.

Widowiska muzyczne ,,Palmy sobótki, bo wieczór krótki” przedstawiły Koła KGW oraz młodzieżowa grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Następnie wszyscy razem w przepięknym korowodzie z muzyką i śpiewem na ustach wyruszyli z pochodniami i kolorowymi wiankami nad wodę.

Do tańca zapraszał publiczność zespół Mardis, który bawił przybyłych i grał polskie, skoczne przeboje.

Legendarny kwiat paproci, który kiedyś kusił śmiałków obietnicą bogactwa i zaklętych skarbów, również dzisiaj jest nie lada gratką, zwłaszcza dla dzieci. Nagrodą za znalezienie kwiatu był duży kosz wypełniony słodyczami ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, a otrzymał go: Kevin Jakubczyk wraz z braćmi Kacprem i Bartkiem Lebiockimi.

Pogodny czerwcowy wieczór, miejsce i atmosfera tej uroczystości, jak co roku przyciągnęły tłumy mieszkańców Gminy Koziegłowy.

- Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia, Burmistrzowi Jackowi Ślęczce, patronom medialnym a także osobom i instytucjom współpracujących z nami, które zadbały o bezpieczeństwo i porządek – mówi Renata Garleja, dyrektor Miejsko-Gminnego Osrodka Promocji Kultury w Koziegłowach. - Taka impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie nasi wspaniali sponsorzy, którym równie mocno z tego miejsca chcemy podziękować.Sponsor strategiczny:


Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy ,,Zacisze” z Rzeniszowa


Sponsorzy:


Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszowie

Bella-Biss Przyprawy Bella-Bis Szczypta Natury w Koziegłowach

,,Ula Styl” Urszula Bryłka z Koziegłów

P.H. ,,Jola” Jolanta Błońska z Koziegłowy

F.H. ,,Grześ Renata” Jagielska z Wojsławice

Firma ,,Barbara” Producent Zniczy Barbara i Krzysztof Bubel z Mysłowa

Centrum Ogrodnicze Natura&Człowiek Dominika PuszczewiczWyniki Konkursów


,,Wianek Świętojański”

Kategoria: KGW


I. KGW Wojsławice

II. KGW Mzyki

III. KGW Stara Huta i Zespół ,,Złoty Kłos”

Wyróżnienie: KGW Lgota Mokrzesz


Kategoria: Świetlice

I. ,,Pomysłolandia”, Gniazdów

II. Pracownia Orange Lgota Mokrzesz

III. ,,Zielony Domek” Cynków


Kategoria: Osoby Indywidualne

I. Angelika Lisowska

II. Kacper Lis

III. Katarzyna Szewczyk


,,Strój Świętojański”

Kategoria: Indywidualna


I. Maja Kwiecień

II. Katarzyna Szewczyk

III. Magda Kropiwnicka

Wyróżnienie: Viktoria Kolasa


Kategoria: Grupowa

I. KGW Lgota Mokrzesz

II. KGW ,,Ziemianki” Koziegłowy


,,Dziwy i Słowiańskie Baje”


Kategoria: Dorośli

I. Ewa Greber

II. Wiesława Chojnacka


Kategoria: Grupowa

I. KGW Wojsławice

II. KGW Markowice


Jury obradowało w składzie:

Bożena Kolasa – przewodnicząca, Paweł Derejczyk – członek, Agata Copiak - członekpoprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 4025 razy

źródło: kozieglowy.pl

Strona główna
Gminny System Informacji SMS Koziegłowy
Galeria
Ilość zdjęć: 273
dalej
Realizowane projekty
  • e-Myszkovia. Rozwój elektronicznych usług publicznych oraz nowoczesny samorząd w powiecie ...
   dalej
Topografia sołectw
dalej
Linki
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
dalej

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
42-350 Koziegłowy, Plac Moniuszki 14
Tel.: (34) 314 12 19, Faks:34 314 15 33

Koziegłowy to miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim. Gmina Koziegłowy położona jest na krawędzi Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim i jest częścią powiatu myszkowskiego. Jest drugą, co do wielkości gminą w dawnym województwie częstochowskim i największą gminą powiatu. Sąsiaduje z gminami: Poraj, Żarki, Siewierz, Woźniki, Kamienica Polska oraz z miastem powiatowym Myszków.