Slajd #1 Slajd #2 Slajd #3 Slajd #4 Slajd #5
sobota, 18 stycznia 2020 r. |
imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
Wybierz kolorystykę:
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Biuletyn Informacji Publicznej Gmina i miasto Koziegłowy
Kalendarz
Ankieta

Skąd dowiedział się Pan/Pani o II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki Z Kopyta

archiwum ankiet
NSR

Ekumeniczne jasełka uczniów Szkoły Podstawowej w Gniazdowie

Strona główna » Aktualności » Ekumeniczne jasełka uczniów Szkoły Podstawowej w Gniazdowie

wielkość tekstu:A | A | A

Ekumeniczne jasełka uczniów Szkoły Podstawowej w Gniazdowie

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Dla podkreślenia charakteru tych wyjątkowych świąt, jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniazdowie 20 grudnia 2019r. przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe: „Cicha noc, święta noc…” Zostały one zaprezentowane uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz zaproszonym gościom. Wśród nich byli: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy – pan Jacek Ślęczka, proboszcz Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego w Gniazdowie i w Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach – ks. dr Wojciech Torchalski, proboszcz Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie – kapł. M. Robert Żaglewski, sołtys Mzyk pani Bożena Konopka oraz przedstawiciele Rady Rodziców i UKS.


Uczniowie przygotowali Jasełka pod kierunkiem katechetek pani Eweliny Filipek (rel. rzymskokatolicka) i pani Ewy Pruszyńskiej (rel. mariawicka), opracowanie muzyczne przygotowała pani Anna Możejko – Suchcicka, a panie Anna Nocuń i Sabina Sitek  - opracowanie plastyczne.


Wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, jakie miały miejsce w Betlejem Judzkim skupiły się na scenach: „Wieczór w Betlejem”, „Wśród pasterzy”, „W pałacu Heroda”, „Przy żłóbku”.


Historia narodzin Jezusa była przeplatana kolędami, pastorałkami, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień”, „Gore gwiazda”… i in. Piękny śpiew zaprezentowały zebranym uczennice Marta Glinka i Paulina Musialik. W ich solowym wykonaniu można było usłyszeć „Cichą noc”, „Cicho,cicho pastuszkowie” i in. Występ „aktorów” Szkoły Podstawowej w Gniazdowie umożliwił nam na nowo przeżycie historii Marii i Józefa, którzy zmęczeni i strudzeni rozpaczliwie szukali schronienia.


 A scena z życia współczesnej rodziny, która odmawia pomocy ludziom pukającym do drzwi, uświadomiła wszystkim, jak wielka jest niechęć niesienia pomocy bliźniemu bez względu na czasy,w jakich żyjemy. Toteż wymownie zabrzmiały przesłania jasełkowe:

„aby pokój zapanował na całym świecie, aby tylko radość była wokół”,
„byśmy Boga całą duszą wielbili w łączności z Bogiem tylko żyli,”
„niech zamilkną swary, zawiści, ludzkie złości…”


Na koniec przedstawienia wszyscy występujący zaprosili zebranych do zaśpiewania kolędy
„Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Widzowie dużymi brawami nagrodzili występujących, a następnie życzenia świąteczne i noworoczne złożyli dyrektor szkoły – pani Teresa Pakuła – Sosnowska, pan burmistrz – Jacek Ślęczka oraz proboszczowie parafii.


W serdecznej i miłej przedświątecznej atmosferze uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.


Tradycją naszej gniazdowskiej szkoły jest, że 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną również Świętem Trzech Króli, odbywamy „tournee”jasełkowe do kościołów w Mzykach i w Gniazdowie. Rozpoczęliśmy je od Sanktuarium w Mzykach, potem w kościele rzymskokatolickim w Gniazdowie, a zakończyliśmy w kościele mariawickim w Gniazdowie.


Te trzy przedstawienia wymagają od uczniów starannego przygotowania i zaangażowania. Toteż ich trud i wysiłek zawsze zostaje należycie doceniony przez licznie zgromadzonych wiernych,  którzy corocznie oczekują ich występu w tych kościołach. Uczniowie wspaniale prezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami   obdarowani słodyczami oraz ciepłą herbatą i pysznym ciastem. Nie sposób tu nie wspomnieć o pomocy rodziców, którzy z niezwykłą cierpliwością i troską towarzyszą nam w tym dniu. Wykazują zrozumienie i życzliwość.


Nad całością przygotowań i ich realizacją zawsze czuwa troskliwa dyrektor szkoły – pani Teresa Pakuła – Sosnowska. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nasze ekumeniczne jasełka będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.   

Materiał przygotowany przez Szkołę Podstawową w Gniazdowie

czytano: 57 razy

źródło: kozieglowy.pl

Strona główna
Gminny System Informacji SMS Koziegłowy
Galeria
Ilość zdjęć: 273
dalej
Realizowane projekty
  • e-Myszkovia. Rozwój elektronicznych usług publicznych oraz nowoczesny samorząd w powiecie ...
   dalej
Topografia sołectw
dalej
Linki
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
dalej

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
42-350 Koziegłowy, Plac Moniuszki 14
Tel.: (34) 314 12 19, Faks:34 314 15 33

Koziegłowy to miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim. Gmina Koziegłowy położona jest na krawędzi Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim i jest częścią powiatu myszkowskiego. Jest drugą, co do wielkości gminą w dawnym województwie częstochowskim i największą gminą powiatu. Sąsiaduje z gminami: Poraj, Żarki, Siewierz, Woźniki, Kamienica Polska oraz z miastem powiatowym Myszków.